Hamownia

Strega Tuningu do dyspozycji swoich klientów, posiada najnowszą hamownie 4×4 VT4 EVO firmy V-tech. Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie zbadać moc i moment obrotowy w autach z napędem FWD, RWD oraz AWD. Hamownia jest wyposażona w napęd międzyosiowy, dzięki któremu samochód zachowuje się jak na drodze.

Co to jest pomiar inercyjny?

Pomiar inercyjny polega na rozpędzaniu auta na hamowni, a następnie, po wysprzęgleniu, na oczekiwaniu, aż auto zatrzyma się, bez użycia hamulca. Obciążeniem silnika są: masa rolek i opory toczenia oraz opory mechanizmu napędowego. Czas pomiaru to ok. 10-30 sekund pełnego obciążenia i kilka minut – swobodnego toczenia się po hamowni aż do zatrzymania. Moc i moment mierzone są, jako funkcje przyśpieszenia samochodu na rolkach (moc, moment na kołach) oraz jego zwalniania (moc i moment strat). Ich suma tworzy wynik reprezentujący moc i moment silnika.

Hamownia #1

Pomiar inercyjny ma kilka istotnych zalet w porównaniu z pomiarem pod obciążeniem:
-wymaga krótszego czasu pełnego obciążenia – jest więc bezpieczniejszy dla silnika,
-nie wymaga kosztownych układów chłodzących auta – wystarcza średniej wielkości wentylator,
-jest dokładniejszy, ponieważ tensometr hamulca oraz ograniczenia sterowalności hamulca i jego termika pogarszają dokładność przy pomiarze obciążeniowym.
Pomiar inercyjny ma również kilka wad:
-bardzo mocne silniki turbinowe mogą wymagać dużego obciążenia dla poprawnego „zbudowania” doładowania. Hamownia z hamulcem nie ma tego problemu – obciążenie można zwiększyć według uznania, nieznacznie tylko pogarszając dokładność,
-hamownia inercyjna nie pozwala na badanie auta w trybie stałych obrotów.

Hamownia #2


Proces pomiaru inercyjnego przebiega następująco: -pojazd wjeżdża na hamownię. Winda opuszcza auto na rolki i odblokowuje je, -samochód zostaje ustawiony w osi, a następnie zamocowany do stanowiska pomiarowego za pomocą pasów, -badane jest przełożenie skrzyni biegów i napędu – można to zrobić na kilka sposobów. Informacja zostaje wprowadzona do programu hamowni. Uruchamiane są wentylatory nadmuchu, -po upewnieniu się, że temperatura silnika jest już prawidłowa, kierowca rozpędza auto na wybranym przez siebie biegu do żądanych obrotów (zwykle – do tzw. „odcięcia”), -kierowca wciska sprzęgło, pozostawiając włączony bieg. Hamownia zwalnia aż do zatrzymania. Wynik pomiaru prezentowany jest na ekranie. Tuner może analizować uzyskane wyniki (moc, moment obrotowy, opory mechanizmów i toczenia, moc na kołach, wyniki przyrządów pomiarowych będących na wyposażeniu hamowni etc.) w zależności od obrotów.

Cennik pomiarów na hamowni 4×4 w Strefie Tuningu:

  • Pomiar auta z napędem FWD i RWD – 120 zł
  • Pomiar auta z napędem AWD – 200 zł
  • Pomiar auta z czujnikiem AFR – +50 zł
  • Pomiar auta z czujnikiem BOOST – +50 zł

Każdy pomiar to 2 przejazdy, jeden po drugim.

W przypadku większej ilości aut jednocześnie możliwość ustalenia indywidualnych stawek, zapraszamy do kontaktu.