Bench Mode w prostym tłumaczeniu to tryb stołowy, inaczej można powiedzieć, programowanie na stole. Jednak ten tryb delikatnie różni się od znanego wszystkim programowania sterowników „na stole”.

W przypadku Bench Mode sterownik pozostaje w nienaruszonym stanie, nie ma potrzeby jego otwierania! Do tej pory, aby odpowiednio połączyć się ze sterownikiem, należało w ECU otworzyć i się do niego odpowiednio podłączyć. Czasem poprzez porty BDM, czasem w miejsca zwanymi „boot” itp… Hasło „muszę otworzyć sterownik do programowania” często wywoływało ciarki na plecach klienta. Mimo, że otwarcie sterownika dla profesjonalisty to nic strasznego (choć są takie wersje komputerów których nikt nie lubi otwierać), to w głowie klienta rodzi się myśl o ingerencji, zostawianiu śladów itp. Teraz już coraz częściej nie będzie takiej potrzeby, co jest korzystne zarówno dla tunera jak i klienta!

No tak, ale jest przecież programowanie przez złącze OBD, to po co nam ten tryb Bench Mode nagle? Po co się cofać i znowu wyjmować sterownik, brudzić sobie ręce itd…? W wielu przypadkach nadal oczywiście górą jest programowanie przez złącze OBD i to się nie zmieni. Dzięki temu, chip tuning odbywa się szybko, czysto i teoretycznie bezpiecznie. Ale zawsze jest jakieś ale… Poprzez programowanie Bench Mode, czyli na stole, bez otwierania sterownika, zasysamy 100% jego aktualnej zawartości. Tym samym tworzymy sobie bezpieczny back up. Tryb ten również nie pozostawia po sobie najmniejszego śladu po programowaniu, nie zadziała tu między innym tak często przywoływany licznik programowań! Nie ma także ryzyka, że przez np. skok napięcia przy programowaniu, coś pójdzie nie tak. Nie ma problemów z dodatkowym kodowaniem po programowaniu itp. Czysto i bezpiecznie ingerujemy tylko i wyłącznie w oprogramowanie sterownika. No i co najważniejsze, w przypadku aut na gwarancji, po wgraniu programu fabrycznego mamy 100% program fabryczny bez zwiększonej ilości programowań, bez otwierania sterownika, BEZ ŚLADU mamy ponownie seryjne oprogramowanie. W takim przypadku nie ma jak się przyczepić do klienta, że niby miał program, no bo jak miał go mieć niby 😉

Tryb Bench Mode obsługuje coraz większą ilość sterowników EDC17/MED17. Jednak tak jak wspomniałem, nie oznacza to, że wyprze on programowanie przez OBD. Tak naprawdę to tuner najlepiej wie jaki tryb programowania w danym przypadku zastosować, co jest najlepsze dla klienta. Powyższe to jedynie informacja dla Was, że coś takiego istnieje i co nam to daje. Osobiście jeśli chodzi o mnie, to tryb ten będę szeroko wykorzystywał w programowanie BMW. Czemu? Gdyż w autach tej marki sterownik jest szybko dostępny (to jest ważne), programowanie jest szybkie i bezpieczne, nie wymaga to utrzymania znakomitego napięcia w aucie podczas programowania, kodowania innych sterowników itp.

Jeśli jesteś zainteresowany większą mocą, zapraszam do kontaktu, chętnie odpowiem na każde pytanie i o wszystkim opowiem.